Wszystko, co powinnaś wiedzieć o ochronie przed słońcem

Słońce szkodzi skórze i włosom. Tego na pewno nie trzeba ci powtarzać. Ale czy wiesz, dlaczego właściwie słońce jest szkodliwe dla skóry? Co oznacza SPF? Czym różni się filtr chemiczny od fizycznego? Poniżej wszystko, co powinnaś wiedzieć o ochronie przeciwsłonecznej. Plus nowości kosmetyczne chroniące twarz, ciało i włosy.

Dlaczego promieniowanie słoneczne jest szkodliwe dla skóry?

Wśród promieniowania, które dociera do Ziemi, tylko promieniowanie UVA, UVB, światło widzialne i podczerwone mają wpływ na organizm ludzki.

W umiarkowanej ilości promieniowanie ma korzystny wpływ na organizm ludzki: promienie UVB pozwalają na produkcję witaminy D, niezbędnej do syntezy wapnia w kościach, światło widzialne posiada działanie antydepresyjne, a podczerwone działa rozgrzewająco, prowadząc do wzrostu temperatury ciała (sygnał alarmowy pozwalający uniknąć poparzeń słonecznych).

Jednak w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce, promienie UVA i UVB mogą być szczególnie szkodliwe. W krótkim okresie czasu, mogą wywoływać poparzenia słoneczne i nadwrażliwość na słońce. W dłuższym okresie czasu, promienie UVA i UVB są odpowiedzialne za starzenie się skóry, a także za powstawanie raka skóry.

Czym różni się promieniowanie UVA od UVB?

Promienie UVA są niskoenergetyczne (nie parzą), ale docierają aż do tkanki podskórnej, uszkadzając włókna kolagenu, elastyny i wpływając na strukturę DNA komórek. Ich działania nie odczuwamy natychmiastowo, ale wyrządzone przez nie szkody są nieodwracalne. To promienie UVA odpowiedzialne są m.in. za przedwczesne starzenie się skóry, zmarszczki, suchość i utratę jędrności. Co ważne: promienie UV A przenikają zarówno przez szyby (80%), jak i bawełnę (20%).
Z kolei promienie UVB działają na powierzchni skóry. Są wysokoenergetyczne, nie wnikają do skóry właściwej, ale wywołują zaczerwienienie naskórka. Przesuszają go, powodują stany zapalne, uszkadzają lipidy i białka, są przyczyna poważnych zmian w strukturze DNA, co z czasem może prowadzić do rozwoju nowotworu.

Co to jest faktor SPF?

Faktor SPF oznacza wysokość ochrony przed promieniowaniem UVB. Określa stosunek czasu, przez jaki można przebywać na słońcu po nałożeniu kremu z filtrem do czasu, jaki można przebywać na słońcu, nie stosując kosmetyku ochronnego. 50+ to najwyższa możliwa ochrona, ale trzeba pamiętać, że nawet ona nie zapewnia 100% ochrony przed słońcem.

Jaka jest różnica między filtrami fizycznymi i chemicznymi?

Filtry fizyczne działają jak minilusterka – odbijają i rozpraszają promienie UV. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim tlenek cynku, tlenek lub dwutlenek tytanu. Z kolei filtry chemiczne absorbują i rozpraszają promienie UV, a wykorzystuje się w nich pochodne kwasu salicylowego i cynamonowego oraz dibenzoilometanu. Najlepiej, gdy preparaty przeciwsłoneczne zawierają jeden filtr fizyczny i kilka chemicznych, gdyż – w uproszczeniu – można powiedzieć, że te promienie, które nie zostaną odbite są za pomocą filtrów fizycznych, będą neutralizowane chemicznie.

Jak nakładać krem z filtrem?

Przed ekspozycją na słońce równomiernie nałóż krem przeciwsłoneczny na wszystkie partie ciała narażone na kontakt ze słońcem, przede wszystkim te najbardziej wrażliwe: uszy, nos, usta, szyję, ramiona, plecy, kark, kolana, łydki i stopy. Powtarzaj aplikację kremu co dwie godziny, albo po kąpieli, lub jeżeli produkt zostanie starty.

Czy krem z filtrem trzeba nakładać także kiedy nie świeci słońce?

Zachmurzone niebo nie upoważnia do lekceważenia słońca. W rzeczywistości chmury przepuszczają więcej promieni UV niż promieni podczerwonych oraz światła widzialnego. W ten sposób temperatura powietrza i jasność mogą się zmniejszyć, natomiast ryzyko związane z promieniowaniem ultrafioletowym pozostaje takie samo.

Czy samoopalacze chronią przed słońcem?

Samoopalacze nadają skórze złotą opaleniznę, ale nie dają żadnej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Kolor skóry uzyskany w wyniku stosowania samoopalacza i opalenizna wynikająca z ekspozycji na słońce powstają w drodze dwóch różnych mechanizmów, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Samoopalacz nie stymuluje produkcji ochronnych pigmentów w skórze (melaniny), daje tylko sztuczny kolor skóry.

Jak słońce wpływa na włosy?

Promienie słoneczne rozchylają łuski włosów, przez co ultrafiolet dostaje się do wnętrza, uszkadzając tym samym warstwę korową (uszkodzenia połączeń pomiędzy atomami węgla i siarki). Skutkiem tego działania jest utrata witalności włosów, stają się one kruche i łamliwe. Co więcej, promienie UV mogą spowodować utlenianie melaniny, przez co włosy mają tendencję do płowienia.

Zdjęcie:

Tagi: , ,

Newsletter

Zapisując się do newslettera potwierdzam, iż zapoznałam/em się z regulaminem i zgadzam się z jego postanowieniami.

Popularne

Zobacz także

O beautylovin.pl

Na Beautylovin.pl znajdziesz informacje o makijażu, włosach i pielęgnacji. Piszemy także o urodowych trendach, nowościach kosmetycznych, sposobach na urodę gwiazd i publikujemy recenzje kosmetyków.